Harry Potter a Vězeň z azkabanu

25. července 2007 v 19:19 | Katulia |  Harry Potter
Harry Potter a vězeň z Azkabanu - plakát
Obrýlený čarodějnický učeň už je třetím rokem v Bradavicích, nad kterými se, jak se zdá, začínají stahovat velká mračna. Z azkabanské pevnosti totiž uprchl nebezpečený masový vrah Sirius Black (Gary Oldman) a vypadá to, že Harryho život se znovu octne v ohrožení. Pomůže mu nový profesor magie Lupin (David Thewlis)? Anebo specialistka na věštění, profesorka Trelawnyová (Emma Thompson)?

Chrise Columbuse ve třetím pokračování dobrodružství o čarodějnickém učni a jeho přátelích na režisérské stoličce vystřídal autor Mexické jízdy Alfonso Cuarón. A zřejmě to byl velmi povedený tah…

Základní informace

Český název: Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Originální název: Harry Potter and the Prisoner of Azbakan
Česká premiéra: 10. června 2004
Světová premiéra: 31. května 2004
Natočeno: VB / USA 2004
Režie: Alfonso Cuarón
Scénář: Steve Kloves (podle románu J. K. Rowlingové)
Kamera: Michael Seresin
Hudba: Oskar 2004 - nominace v kategorii nejlepší hudba John Williams
Hrají: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasly), Emma Watson (Hermiona Grangerová), David Thewlis (Remus J. Lupin), Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid), Gary Oldman (Sirius Black), Michael Gambon (Albus Brumbál), Alan Rickman (Severus Snape), Maggie Smith (Minerva McGonagallová), Emma Thompson (Sibyla Trelawnyová), Tom Felton (Draco Malfoy), Bonnie Wright (Ginny Weasleyová), Julie Walters (Molly Weasleyová), Robert Hardy (Cornelius), Richard Griffiths (strýček Vernon), Warwick Davis (čaroděj), Timothy Spall (Peter Pettigrew)
Přístupnost: přístupný
Délka: 150 minut
Distributor: Warner Bros
Nad Bradavicemi se opět stahují mračna a kolem se potulují nebezpeční Mozkomoři, strážci Azkabanského vězení, ze kterého uprchl Sirius Black. Muž, který má co dočinění se smrtí rodičů starého dobrého Harryho Pottera.

Režisér Alfonso Cuarón posunul celou sérii o mnoho kroků dopředu. Ne, že by předchozí díly od Chrise Columbuse byly špatné, ale teprve Cuarón dokázal sérii vdechnout tu správnou čarovnou atmosféru.

Některé kouzelné scenérie jako by z oka vypadly filmům od Tima Burtona. V tomto dílu je hlavním hrdinům totiž už třináct let, a tak je i celý snímek na rozdíl od svých předchůdců mnohem dospělejší.

Je to znát třeba i na větším množství hororových scén. Létající strážci azkabanského vězení Mozkomoři se hodně podobají přízrakům z Pána prstenů a chvíle, kdy se objevují na plátně, jsou opravdu dost strašidelné! Stejné je to i s velice napínavým finále, kdy se profesor Lupin za měsíčního svitu mění ve vlkodlaka. To už je potom fakt žrádlo!!!

Z hororem přišla také i akce. V Kameni mudrců a Tajemné komnatě byla spousta nudných okamžiků, ale zde prostě už nic takového neexistuje. Mezi vrcholy filmu patří hlavně strhující famfrpálový zápas, odehrávající se tentokrát v prudkém dešti. A tohleto všechno ještě za doprovodu fantastické hudby od Johna Williamse (Čelisti, Star Wars atd..) Co víc si přát? Po výborném režisérovi stojí také určitě za pochvalu i scénárista všech tří dílů Steven Kloves. Není jednoduché zpracovat fenomenální knihu do podoby filmového scénáře. Něco podobného zažil i Peter Jackson s Pánem prstenů.

V kvalitě se ve třetím pokračování posunuly i samotné herecké výkony. Obzvlášť Daniel Radcliffe je v hlavní roli mnohem přesvědčivější než dříve. Ve skutečnosti mu bylo při natáčení trojky čtrnáct let, tedy jen o rok více než titulnímu hrdinovi ve filmu. Proto je také díky němu řada pubertálních záchvatů vzteku a úzkosti hrána zcela bezchybně. Radcliffeovi pak zdatně sekundují Emma Watsonová (Hermiona) a Rupert Grint (Ron).

Je třeba ještě zmínit Garyho Oldmana, který bravurně ztvárnil zuboženého vězně z Azkabanu Siriuse Blacka, a také Michaela Gambona, jenž v roli Brumbála skvěle nahradil zesnulého Richarda Harrise. Od svého předchůdce se Gambon liší snad jenom tím, že je o něco víc "ošuntělý", že zkrátka není už tak líbezný. Novými tvářemi v sérii jsou ještě David Thewlis jako profesor Remus Lupin a Emma Thompsonová alias učitelka jasnovidectví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama